а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беќарува

Види и: беќар (м.)
беќаруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Оди беќар, ергенува.
Примери:
Тој уште беќарува.
Изведенки
беќарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи