а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беља

мн. бели
Вид збор: Именка, женски род
зло, несреќа, штета
Англиски: harm Турски: bela
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе стане некоја беља ноќеска или утре.
Каде и да оди само бели прави.
Голема беља се стори, изгореа повеќе куќи.
Изрази
Бељата си ја бара / си зема беља (на глава) - сам си прави штета, си создава грижи, се ангажира со нешто што носи непријатности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи