а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бешлик

мн. бешлици
Вид збор: Именка, машки род
Стара турско сребрена монета од пет гроша.
Турски: beşlik
Употреба: Архаизам
Примери:
Куп бели меџидии, бешлици, златни лири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи