а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бечви

Вид збор: Именка, множина
Дел од машката носија, шајачни панталони со посебен крој.
Англиски: trouser
Примери:
износени бечви
бели бечви со црни гајтани
две рала бечви
волнени бечви
Изведенки
1. бечвиња само мн.
дем.
2. бечвишта само мн.
ауг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи