а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бечвар

мн. бечвари
Вид збор: Именка, машки род
1. Кројач на бечви.
Англиски: tailor Албански: rrobaqepës brekësh
Примери:
Стар бечвар.
Добар бечвар.
2. За човек што носи бечви или што е неспастрен.
Англиски: primitive man Албански: njeri i pagdhendur
Употреба: Иронично
Примери:
Се влечат бечвари по ридот.
Изведенки
бечварски прид.
бечварскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи