а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бетон

(едн.) бетонот
Вид збор: Именка, машки род
Градежен материјал, смеса од цемент, песок и вода.
Англиски: concrete
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Квалитетен бетон.
Кашест бетон.
Студен бетон.
Скали од бетон.
Изрази
Армиран бетон - бетон зацврстен со железни прачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи