а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бетонски

бетонска
Вид збор: Придавка
Што е од бетон.
Примери:
Бетонски столб.
Бетонска ограда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи