а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бетономешалка

мн. бетономешалки
Вид збор: Именка, женски род
Машина за мешање бетон.
Англиски: cement mixer
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Нова бетономешалка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи