а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бетонира

бетонираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Постави, поставува бетон, обложи, обложува со бетон.
Англиски: concrete
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Соседите ја бетонираа патеката.
Изведенки
бетонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи