а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бетер

Вид збор: Придавка
полош
Англиски: worse Турски: beter
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Бетер од животно те сметаат.
Изведенки
бетер прил.
полошо, повеќе
Пример: Некој грев од бога нѐ фати, да тргаме бетер од нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи