а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесшумен

бесшумниот
Вид збор: Придавка
Што е без шум, што не предизвикува звук.
Англиски: noiseless
Примери:
бесшумен чекор
бесшумна ноќ
бесшумни бранови
Изведенки
бесшумност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи