а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесчувствителен

бесчувствителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 21858
Без осет или чувства за другите во околината.
Англиски: insensible
Примери:
Спуштете го бесчувствителниот штит зад кој се криете и покажете ги своите емоции.
Човечките трагедии остануваат речиси сосема незабележани во бесчувствителниот и безмилосен свет во кој живееме.
Забраната служела како заштита за Израелците од бесчувствителните и сурови религиозни обичаи на народите околу нив.
Изведенки
1. бесчувствително прил.
2. бесчувствителност ж.
Пример: Сериозни и безизразни ликови на граница на суровост и бесчувствителност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК