а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесчувствен

бесчувствениот
Вид збор: Придавка
Што е без чувства.
Англиски: insensible
Примери:
Бесчувствен набљудувач.
Бесчувствена душа.
Бесчувствено срце.
Изведенки
бесчувственост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи