а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесчести

бесчестат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Одзема чест некому, осрамотува.
Англиски: dishonor Албански: çnderoj
Примери:
Војниците ги бесчестеа жените и девојките.
Тој убива, бесчести.
2. За сакрални објекти – сквернави.
Англиски: desecrate Албански: fyej
Употреба: Религија
Примери:
Насилниците ги бесчестеа храмовите и гробовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи