а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесценет

бесценетиот
Вид збор: Придавка
1. Што има неограничено висока цена.
Англиски: priceless
Примери:
Бесценет камен.
Бесценета дијадема.
Бесценети реликвии.
2. Што има висока вредност.
Англиски: precious
Примери:
Бесценето книжевно наследство.
Изведенки
бесценетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи