а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесцелен

бесцелниот
Вид збор: Придавка
Што е без цел.
Англиски: aimless
Примери:
Бесцелен живот.
Бесцелна работа.
Бесцелни прошетки.
Изведенки
бесцелност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи