а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесцветница

мн. бесцветници
Вид збор: Именка, женски род
1. Растение без цвет.
Албански: bimë pa lule
Употреба: Ботаника
2. Жена што не може да роди.
Албански: beronjë, shterpë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа остана бесцветница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи