а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесформен

бесформениот
Вид збор: Придавка
Што нема определена форма.
Англиски: shapeless
Примери:
Ги растура стапалките во бесформена ровкост.
Бесформен куп.
Изведенки
бесформеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи