а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестселер

мн. бестселери
Вид збор: Именка, машки род
Книга што во одреден временски период била продадена во најголем број примероци, најдобро продавано дело.
Англиски: best seller
Примери:
Книгата стана бестселер кај читателите на тој жанр.
Македонски бестселер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи