а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестревен

бестревниот
Вид збор: Придавка
Што е без трева, на кој нема или не расте трева.
Примери:
Бестревна долина.
Бестревни терени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи