а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестрашник

мн. бестрашници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е бестрашен, јунак.
Англиски: hero
Примери:
Тој е голем јунак, јунак бестрашник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи