а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестрашие

мн. бестрашија
Вид збор: Именка, среден род
бестрашност, храброст
Англиски: courage
Употреба: Архаизам
Примери:
Дервишите восхитуваа со своето бестрашие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи