а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестрашен

бестрашниот
Вид збор: Придавка
Што нема страв, храбар.
Англиски: fearless
Примери:
Бестрашен војник.
Бестрашна борба.
Бестрашни луѓе.
Изведенки
1. бестрашно прил.
Пример: Бестрашно се борел со злогласните арамии.
2. бестрашност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи