а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестија

мн. бестии
Вид збор: Именка, женски род
1. животно, ѕвер
Англиски: beast Албански: shtazarak
Примери:
Дива бестија.
Стара бестија.
2. Тој што е со животински инстинкти, дивјак.
Англиски: barbarian Албански: barbar, shtazarak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Женска бестија.
Вас друг да ве чепне - бестии сте тогаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи