а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестијален

бестијалниот
Вид збор: Придавка
животински, ѕверски
Англиски: atrocious
Примери:
бестијален напад
бестијална страст
Изведенки
бестијалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи