а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестелесен

бестелесниот
Вид збор: Придавка
Што е без тело, што се јавува како привидение.
Англиски: immaterial
Примери:
Бестелесен лик.
Бестелесна тежина.
Бестелесно самовилско суштество.
Бестелесни души.
Изведенки
бестелесност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи