а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бестежински

бестежинскиот
Вид збор: Придавка
без тежина, без гравитација
Англиски: weightless Албански: i papeshë
Употреба: Физика
Примери:
Астронаутите се во бестежинска состојба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи