а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессочен

бессочниот
Вид збор: Придавка
Што е без сок, што нема доволно сок.
Англиски: juiceless Албански: i palëngë
Употреба: Гастрономија
Примери:
бессочен плод
бессочно месо
Изведенки
бессочност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи