а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессоница

мн. бессоници
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на отсуство на сон.
Англиски: insomnia
Употреба: Поетски збор
Примери:
долга бессоница
Бессоницата и стравот го пустошеја неговиот ум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи