а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессоник

мн. бессоници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што нема сон, што не може да спие; што води ноќен живот.
Употреба: Поетски збор
Примери:
Стана бессоник од тага.
Тој е оној ноќник, бессоник, бдејач кој го минува ноќниот свет буден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи