а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессодржаен

бессодржајниот
Вид збор: Придавка
Што е без содржина, некорисен.
Англиски: unsubstantial
Примери:
бессодржаен разговор
бессодржајна дискусија
Изведенки
бессодржајност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи