а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесрамен

бесрамниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13663
Што е без срам, што нема чувство на срам.
Англиски: shameless
Примери:
бесрамна жена
бесрамен пијаница
бесрамна постапка
Изведенки
1. бесрамно прил.
Пример: Бесрамно лаже.
2. бесрамност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК