а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспричински

беспричинскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 54775
Што е без причина.
Англиски: groundless, unfounded
Примери:
беспричински страв
беспричинска нетрпеливост
Изведенки
беспричински прил.
Пример: Се лутеше беспричински.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК