а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспристрасен

беспристрасни
Вид збор: Придавка
Што е непристрасен, заснован на објективни факти.
Англиски: unbiased
Примери:
Беспристрасна пресуда.
Изведенки
1. беспристрасно прил.
Пример: Родителот одлучи беспристрасно.
2. беспристрасност ж.
3. беспристрастен прид.
беспристрастниот
Пример: беспристрастен коментар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК