а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспринципен

беспринципниот
Вид збор: Придавка
Што е без принцип, непринципиелен.
Англиски: inconsequent
Примери:
Беспринципен човек.
Изведенки
1. беспринципно прил.
Пример: Се однесуваше беспринципно.
2. беспринципност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК