а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспризорен

беспризорниот
Вид збор: Придавка
Што е без родители и без дом, препуштено на улицата, без грижа на општеството.
Англиски: neglected
Примери:
Беспризорно дете.
Изведенки
беспризорност ж.
(едн.) беспризорноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи