а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспрекорен

беспрекорни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10607
Што е без недостаток, на кој не може нешто да му се забележи.
Англиски: perfect, flawless
Примери:
беспрекорен расказ
беспрекорна девојка
беспрекорен син
Изведенки
1. беспрекорно прил.
Пример: Функционира беспрекорно.
2. беспрекорност ж.