а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспредметен

беспредметниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22547
Што е без основа, значење, важност, што нема причина да се појави.
Англиски: unfounded
Примери:
беспредметно барање
беспредметно прашање
Изведенки
1. беспредметно прил.
Пример: Се почувствува доста беспредметно.
2. беспредметност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК