а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспреболен

беспреболниот
Вид збор: Придавка
Што не може да се преболи, што не преболува.
Примери:
Беспреболна загуба на синот.
Беспреболна рана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК