а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесправие

мн. бесправија
Вид збор: Именка, среден род
бесправност, беззаконие
Англиски: lawlessness
Употреба: Архаизам , Правда
Примери:
Чифчијата стенкаше под тешкиот товар, наметнат од силата и бесправието.