а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесправен

бесправниот
Вид збор: Придавка
Што е без почитување, без примена на правото, на законот.
Англиски: illegal
Употреба: Правда
Примери:
бесправен акт
бесправна акција
Изведенки
1. бесправно прил.
Пример: Бесправно ги камшикувале луѓето.
2. бесправност ж.