а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспоштеден

беспоштедниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28441
Што не е поштеден.
Англиски: merciless
Примери:
беспоштедна борба
беспоштеден напор
беспоштедни зборови
Изведенки
1. беспоштедно прил.
Пример: Беспоштедно критикува.
2. беспоштедност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК