а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспорочен

беспорочниот
Вид збор: Придавка
Што е без порок.
Англиски: immaculate
Примери:
Беспорочна девица.
Беспорочен човек.
Беспорочно детство.
Изведенки
беспорочност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК