а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспорен

беспорниот
Вид збор: Придавка
Што не може да се оспори.
Англиски: irrefutable
Примери:
Беспорен факт.
Беспорен збор.
Беспорни вистини.
Изведенки
1. беспорно прил.
Пример: Беспорно кажуваше вистина.
2. беспорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК