а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспомошен

беспомошни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3596
1. Што не може самиот да си помогне.
Англиски: helpless
Примери:
Беспомошно дете.
Беспомошна девојка.
Беспомошен човек.
Беспомошни суштества.
2. Што е сам, без заштита, што е во безизлезна ситуација.
Англиски: desperate
Примери:
Беспомошна вдовица.
Беспомошен скитник.
Беспомошни јагниња.
Беспомошен писок.
Беспомошна душа.
Изведенки
беспомошност ж.