а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесполезен

бесполезни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13459
Што е без полза, без корист.
Англиски: useless
Примери:
бесполезен обид
бесполезна заштита
бесполезни зборови
Изведенки
1. бесполезно прил.
Пример: Расправа бесполезно.
2. бесполезност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК