а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспокои

беспокојат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Предизвикува неспокој.
Англиски: disturb Албански: shqetësoj
Примери:
Покачувањето на цените ги беспокоеше луѓето.
2. (се беспокои) Се наоѓа во состојба на неспокој, се вознемирува.
Англиски: alarm Албански: shqetësoj
Примери:
Човекот се беспокоеше заради кавгите со соседот.
Слоновите се беспокојат од глувците.
Изведенки
беспокоење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи