а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспокоен

беспокојниот
Вид збор: Придавка
вознемирен, неспокоен
Англиски: restless
Примери:
Беспокоен глас.
Беспокојна душа.
Изведенки
1. беспокојно прил.
Пример: Гледа беспокојно.
2. беспокојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи