а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспогрешен

беспогрешниот
Вид збор: Придавка
Што е без грешки.
Англиски: faultless
Примери:
беспогрешен суд
беспогрешна сигурност
Изведенки
1. беспогрешно прил.
Пример: Судијата судеше беспогрешно на натпреварот.
2. беспогрешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи