а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспоговорен

беспоговорниот
Вид збор: Придавка
Што се прифаќа без приговор, безусловен, апсолутен.
Англиски: objectionless
Примери:
беспоговорен факт
беспоговорно тврдење
Изведенки
1. беспоговорно прил.
Пример: Беспоговорно ја прифати забелешката.
2. беспоговорништво ср.
Пример: Во партијата владее цврста дисциплина и беспоговорништво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи